۷ خاصیت هندوانه برای مو و پوست

بلاگ, مد و زیبایی خرداد ۲۳, ۱۳۹۷ خرداد ۲۳, ۱۳۹۷


۷ خاصیت هندوانه برای مو و پوست

 

خاستگاه هندوانه

نشأت گرفته از آفریقای جنوبی،این درخت مو مانند گیاه گلدار گل های زرد و سفید رنگی را در بالای برگ های مودار خود تولید می کند، و با ایجاد میوه ایی مشخصاً صاف و بیضی شکل در سراسر جهان شناخته شده است. میوه ای که ما به عنوان هندوانه می شناسیم بیشتر عموما در داخل قرمز است اما می توان آن را با گوشت میوه نارنجی، زرد یا حتی سفید پیدا کرد. هندوانه ها در تمام طول سال در دسترس هستند و برای رشد باید به دمای ۲۵ درجه سانتیگراد یا بالاتر برسند اما در ماه های تابستان بهترین آنها را می توان پیدا کرد. به لحاظ فرهنگی، دانه های هندوانه در طول تعطیلات سال نو ویتنامی مصرف می شوند و با دانه های دیگر در جشن های سال نو چینی خورده می شوند، اما به طور کلی در سراسر جهان محبوبیت دارند.

گیاهان هم خانواده مانند اسکواش (کدو)، کدو تنبل و طالب که به صورت درخت مو نیز رشد می کنند، هندوانه تنها ۶ درصد قند دارد، اما دارای ۹۲ درصد آب است – که برای آب گیری دوباره در طول ماه های گرم تابستان ایده آل است. عصاره هندوانه را اغلب می توان در محصولات زیبایی مانند ژل های مورد استفاده در حمام، رژلبها و براق کننده لب  به علت خواص آبرسانی آن یافت. سرشار از ویتامین ها مانند ویتامین A، B6 و C، هندوانه نیز با لیکوپن و اسیدهای آمینه غنی شده است، تمام این ترکیبات به داشتن پوستی سالم ، سیستم ایمنی بدن، و بهره مند شدن از آنتی اکسیدان ها کمک می کند.

خواص هندوانه برای مو و پوست عبارتند از:

  • کمک به رشد مو

آرژنین (یک اسید آمینه) در بدن ما ضروری است و به گردش خون در پوست سر کمک می کند. هندوانه به طور طبیعی حاوی مقدار زیادی سیترولین است که سطح آرژنین را افزایش می دهد و بنابراین برای رشد مو مفید است.

  • جلوگیری از ریزش مو

هندوانه با ویتامین C غنی شده است، که به بدن شما برای استفاده از آهن غیر همی کمک می کند – این تضمین می کند که به اندازه کافی آهن در سلول های قرمز خون شما برای کمک به حمل اکسیژن به سمت فولیکول های مو وجود دارد، و این امر موجب موی سالم می گردد. کلاژن نیز برای رشد موهای سالم مورد نیاز است و هندوانه به ترویج تشکیل کلاژن کمک می کند.

  • مرطوب کننده مو

روغن دانه هندوانه روغن بسیار سبکی است که به مرطوب کنندگی مو کمک می کند و در شامپو هندوانه بسیار خوب عمل می کند.

پوست خشک شده می تواند منجر به خشکی و زبری شود، اما هندوانه دارای مقدار زیادی آب است که کمک می کند تا پوست را هیدراته و مرطوب نگه دارد. این می تواند به حفظ پوست انعطاف پذیر و ظاهر زیبا کمک کند.

  • به عنوان تونر پوست عمل می کند

هندوانه حاوی یک ماده طبیعی است که به کوچک شدن بافت های بدن کمک می کند. این اساسا بدان معنی است که هندوانه یک تونر طبیعی است که می تواند به بهبود پوست کمک کند.

  • از پیر شدن پوست جلوگیری می کند

همان طور که مسن تر می شویم، پوست ما ضعیف تر شده و کمتر قادر به بهبود آسیب می شود. بدن ما پر از “رادیکال های آزاد” است که در طول زمان به سلول ها آسیب می رساند و می تواند به علت پیر شدن پوست نسبت داده شود. هندوانه پر از آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن و همچنین ویتامین C و A است که به کاهش این رادیکال های آزاد کمک می کند که می تواند نشانه هایی از پیری را کند نماید. مصرف ویتامین A باعث رشد سلول های کلاژن و الاستین می شود که باعث می شود پوست شما جوان و انعطاف پذیر بماند.

  • جلوگیری از تولید چربی در پوست

غدد سباسه چربی را ترشح می کنند که می تواند برای نگه داشتن پوست تمییز مشکل ساز باشد. هندوانه با ویتامین A غنی شده است، که باعث کاهش اندازه منافذ پوست و مقدار چربی آن گردیده که غدد سباسه شما آن را ترشح می کنند. اعتقاد بر این است که هندوانه به علت این ویژگیها، به آکنه کمک میکند.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر