چرا نوشیدن آب اهمیت دارد

بلاگ, سلامت شهریور ۲۱, ۱۳۹۷ شهریور ۲۱, ۱۳۹۷


چرا نوشیدن آب اهمیت دارد

شایع است که آب برای سلامتی شما ضروری است. اما چرا؟ این ماده اکثریت وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد و وظایف مهمی دارد از جمله:

دفع مواد زائد از بدن

تنظیم دمای بدن

کمک به مغز

بدن شما بیشتر آب خود را از نوشیدنی‌ها می‌گیرید، اما غذا نیز به مقدار کمی به مصرف روزانه آب بدن شما کمک می‌کند.

مقاله زیر را بخوانید تا راه‌های بیشتری را یاد بگیرید که آب می‌تواند به بهبود سلامتی کمک کند:

 • به ایجاد بزاق کمک می‌کند.

آب جز اصلی بزاق است. بزاق نیز مقدار کمی از الکترولیت ها، مخاط ها و آنزیم ها را شامل می شود. این امر برای شکستن غذای جامد و حفظ سلامت دهان شما ضروری است. بدن شما به طور کلی مقدار زیادی بزاق را با مصرف منظم مایع تولید می کند.

با این وجود، تولید بزاق ممکن است به علت سن یا برخی از داروها یا درمان ها کاهش یابد. اگر دهان شما خشکتر از حد معمول است و افزایش مصرف آب شما کمکی نمی‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید.

 • درجه‌حرارت بدن شما را منظم می‌کند

نگهداری هیدراته برای حفظ دمای بدن بسیار مهم است. بدن شما در طی فعالیت بدنی و در محیط های گرم از طریق عرق آب از دست می دهد. عرق شما بدن شما را خنک نگه می‌دارد , اما اگر آبی را که از دست می‌دهید تامین نکنید دمای بدن شما افزایش خواهد یافت.

به این دلیل است که بدن شما الکترولیت‌ها و پلاسما از دست می‌دهد هنگامی که آب از دست می­دهد. اگر بیش از حد معمول عرق می‌کنید، مطمئن شوید که آب زیادی برای جلوگیری از کمبود آب می­نوشید.

 • آب از بافت‌ها، نخاع و مفاصل شما محافظت می‌کند.

مصرف آب به شما کمک می کند تا مفاصل، نخاع و بافت خود را روان و مشتعل کنید. این به شما کمک می کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و ناراحتی های ناشی از شرایطی مانند آرتریت را کاهش دهید.

 • آب به دفع فضولات بدن کمک می کند

بدن شما از آب برای عرق کردن ، ادرار کردن و داشتن حرکات روده استفاده می‌کند.در ورزش کردن و یا در دماهای گرم، عرق بدن را منظم می‌کند.

شما برای پر کردن سیال از دست رفته از عرق به آب نیاز دارید. شما همچنین به اندازه کافی آب در سیستم خود برای داشتن سه‌پایه سالم و جلوگیری از یبوست دارید. کلیه‌ها هم برای تصفیه کردن ضایعات از طریق ادرار کردن نیز مهم هستند. مصرف آب کافی به کلیه‌ها کمک می‌کند که به طور موثر کار کند.

 • آب به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی کمک می کند

خوردن مقدار زیادی آب برای فعالیت بدنی ضروری است.  ورزشکاران ممکن است در طول فعالیت بدنی  ۶ تا ۱۰ درصد وزن بدن از دست بدهند. هیدراتاسیون نیز بر قدرت و استقامت شما تاثیر می گذارد.

اگر در ورزش‌های استقامتی یا ورزش‌های سخت ورزشی مانند بسکتبال شرکت کنید ، ممکن است بیشتر مستعد اثرات آب بدن باشید.اثرات منفی ورزش در گرما بدون آب کافی می‌تواند شامل شرایط پزشکی جدی مانند کاهش فشار خون باشد.

 • آب به جلوگیری از یبوست کمک می کند

خوردن فیبر تنها راه جلوگیری از یبوست نیست. هم چنین مهم است که مصرف آب خود را حفظ کنید تا حرکات روده شما حاوی آب کافی باشند.اگر آب کافی، منیزیم و فیبر مصرف نکنید، احتمالا یبوست را تجربه خواهید کرد.

اگر شما قبلا مبتلا به یبوست شده­اید، ممکن است متوجه شده باشید که نوشیدن آب گازدار ممکن است باعث کاهش علائم شما شود.

 • به هضم غذا کمک می‌کند

نوشیدن آب قبل و بعد از غذا به بدن شما کمک می‌کند غذایی را که به راحتی می‌خورید هضم کنید. این کار به شما کمک می‌کند غذا را به طور موثر هضم کرده و جذب کنید.

 • به جذب مواد مغذی کمک می کند

علاوه بر کمک به تجزیه و تحلیل مواد غذایی، به حل شدن ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی دیگر مواد غذایی کمک می‌کند. سپس این ویتامین را به بقیه بدن شما برای جذب شدن تحویل می‌دهد.

 • به شما کمک می‌کند وزن کم کنید

برخی مطالعات با چاقی بدن و کاهش وزن با آب آشامیدنی در دختران و هم زنان دارای اضافه‌وزن مرتبط هستند. نوشیدن آب بیشتر در زمان رژیم گرفتن و ورزش کردن می‌تواند به شما کمک کند وزن اضافی خود را از دست بدهید.

 • گردش خون خون را بهبود می‌بخشد

آب ، مواد غذایی مفید و اکسیژن را به کل بدن شما حمل می‌کند. آب روزانه گردش خون شما را بهبود خواهد بخشید و تاثیر مثبتی بر سلامت کلی شما خواهد داشت.

 • به مبارزه با بیماری کمک می‌کند

آشامیدن آب کافی می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های خاص کمک کند. این موارد عبارتند از :

یبوست

مبتلا به آسم ناشی از ورزش

عفونت دستگاه ادراری

فشارخون بالا

آب همچنین به شما کمک می‌کند که ویتامین‌های مهم، مواد معدنی و مواد غذایی را از غذای خود جذب کنید که شانس شما برای سالم ماندن را افزایش می‌دهد.

 • به افزایش انرژی کمک می‌کند

آب خوردن ممکن است متابولیسم شما را فعال کند. افزایش سوخت و ساز، تاثیر مثبتی بر سطح انرژی دارد. مطالعه‌ای نشان داد که نوشیدن ۵۰۰ میلی لیتر آب، نرخ متابولیک را ۳۰ درصد در مردان و زنان افزایش داده‌است. این تاثیرات بیش از یک ساعت باقی ماند.

 • به عملکرد شناختی کمک می کند

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که نوشیدن به اندازه کافی آب نمی‌تواند تاثیر منفی بر روی تمرکز، هشیاری و حافظه کوتاه‌مدت داشته باشد .

 • به بهبود حالت کمک می‌کند

از دست دادن آب بدن ممکن است باعث خستگی و سردرگمی و اضطراب شود.

 • کمک می کند تا پوست را روشن نگه دارد

مصرف آب مناسب می تواند پوست شما را هیدراته کند و باعث تولید کلاژن شود. با این حال، مصرف آب به تنهایی برای کاهش اثرات پیری کافی نیست. این نیز به ژن های شما و حفاظت از خورشید مرتبط است.

 • مانع از دی هیدراته شدن کل بدن می شود

 از آنجا که آب برای بسیاری از توابع بدن ضروری است، از دست دادن آب بدن می تواند بسیار خطرناک باشد.

ارسال نظر

5 راه استفاده از مسواک برای موهای بهتر 5 موردی که شما نیاز دارید در مورد اورگاسم زنان بدانید 8 شیوه برای بهبود روابط شما آتلیه عروسی آداب و رسوم آرایشگاه عروسی ازدواج باغ تالار عروسی بعد از ازدواج به عنوان یک مرد چگونه زندگی مشترکمان را مدیریت کنیم بیماری پریودنتال تالار عروسی جشن عروسی خانواده خوردن آب رابطه جنسی رسم و رسوم عروسی زناشوئی زناشویی زیبایی سلامت سلامتی شرط ازدواج شرط ازدواج هایی که نباید فراموش کرد عروس خانم عروسی فیبر و آنتی اکسیدانها مجله عروس خانم مد مراسم عروسی مسواک مسواک نزدن مشکلات خانوادگی نقش محبت در زندگی و خانواده چیست؟ نکات جالب مراسم عروسی نیازمندی های عروسی هندوانه هنگامی که ازدواج می کنید پرایمرهای آرایشی پف زیر چشم پوسیدگی مینای دندان چگونه با کفش های پاشنه بلند راه برویم؟(قسمت اول) چگونه برای خود لباس مناسب انتخاب کنیم؟ چگونه مژه هایتان را به روش های طبیعی بلندتر کنید؟ (قسمت اول) چگونه یک شکم باد کرده را با مد پنهان کنیم

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر