شناخت SAD (Seasonal Affective Disorder)

بلاگ, سلامت شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ شهریور ۱۴, ۱۳۹۷


شناخت SAD (Seasonal Affective Disorder)

این اختلال که به عنوان «افسردگی زمستان» معروف است یک اختلال درونی و خلقی است که از علائم افسردگی به حساب می آید. این اختلال بیشتر با کاهش نور خورشید در ماه هایی از سال و کاهش ویتامین D در بدن، در افراد ایجاد می شود. تحقیقات نشان داده اند که کاهش میزان ویتامین D در بدن ممکن است بر سرتونین مغز اثر بگذارد. علائم آن عبارتند از:

 • تغییر خلق و خوی
 • خستگی
 • افسردگی
 • زود رنجی
 • عدم تمرکز
 • خمودگی
 • اختلال در روابط
 • و احساس ناامیدی

این علائم بدلیل کمبود نور خورشید که در اثر کوتاه شدن ساعات روز، روزهای ابری و هوای سرد که باعث می شود در خانه بمانید، در افراد ظاهر می شوند. کمبود نور خورشید بر میزان تولید انرژی بدن تاثیر می گذارد. بدنتان را بشناسید و بدانید که چه چیزی بدنتان را در حالت نرمال نگه می دارد:

آیا به اندازه کافی ویتامین D بدن تامین می شود؟

در روزهای های زمستان که هوا سردتر و روز ها کوتاه تر می شوند، ممکن است احساس کنید که به مکمل های این ماده آلی نیاز دارید. آمارهای اخیر نشان داده که بیشتر افراد ویتامین D کافی برای سلامتی را در بدنشان ندارند. به این حالت کمبود ویتامین D گفته می شود. تخمین زده شده که بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر دنیا دچار کمبود ویتامین D هستند. اگر این کارها را انجام می دهید ممکن است به مقدار کافی این ویتامین را در بدن خود نداشته باشید:

 

 • نور خورشید کافی به شما نمی رسد. بدن به طور طبیعی اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، می تواند ویتامین D تولید می کند. اگرچه بسیاری از افراد بخاطر ماندن مدت زمان زیاد در خانه و یا به دلیل استفاده از ضد افتاب، نور آفتاب کافی دریافت نمی کنند. همچنین برای بسیاری از افراد دریافت ویتامین D از نور خورشید در فصل زمستان مشکل است.
 • مکمل مصرف نمی کنید. بسیار مشکل است که ویتامین D را فقط از غذا ها به دست بیاورید. پس در این حالت مکمل دارویی می تواند بهترین راه جذب این ویتامین باشد.
 • اگر چاق و یا باردار هستید، بدن شما بیش از حد از این ویتامین استفاده می کند پس مقدار بیشتری ویتامین D نیاز دارید.

علائم کمبود ویتامین D در بدن چیست؟

علائم کمبود این ماده گاهی مبهم هستند و می توانند شامل خستگی بیش از حد و تیر کشیدن و درد عضلات بدن را شامل شوند و بعضی افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. اگر دچار کمبود ویتامین D شدید ممکن است در استخوان هایتان احساس درد و ضعف داشته باشید و این ممکن است باعث ایجاد مشکل در آینده شود.

همچنین ممکن است عفونت های متعدد داشته باشید. البته افراد تمام این علائم را در بدن خود احساس نمی کنند. اگر احساس کمبود ویتامین D در بدن خود دارید، با پزشک خود مشورت کنید یا با آزمایش خون میزان این ویتامین در بدنتان را بررسی کنید.

اگر کمبود ویتامین D را متوجه می شوید؟

روش پزشکان برای تعیین میزان این ماده آلی در بدن، آزمایش میزان کلسیفدیول بدن می باشد که البته دکترها به این آزمایش، آزمایش ویتامین D خون هم می گویند. این آزمایش خون را انجام دهید تا متوجه شوید که دچار کمبود این ویتامین مهم در بدن خود هستید یا خیر.

چگونه در فصل زمستان ویتامین D بیشتری جذب کنیم؟

دو روش برای جذب ویتامی D وجود دارد: ۱- حمام آفتاب (قرار گرفتن پوست به طور مستقیم در معرض نور آفتاب) ۲- مصرف مکمل های دارویی. در فصل زمستان بدلیل کمتر بودن نور خورشید، استفاده از مکمل ها بیشتر توصیه می شود.

چگونه با افسردگی زمستان مقابله کنیم:

انجام فعالیت های بدنی مانند پیاده روی، طناب زدن، ورزش های کاهش وزن، رفتن به باشگاه و ….

شرکت در فعالیت های اجتماعی

 حفظ رژیم غذایی

حفظ آب بدن

انجام سرگرمی جدید

کنار کشیدن پرده های خانه و محل کار برای استفاده از نور خورشید

کاهش استرس

پوشیدن لباس گرم و رفتن به بیرون از خانه

در حالی که روزها سردتر و کوتاه تر می شوند، ممکن است درون شما هم به خواب زمستانی برود. در خانه ماندن به مدت طولانی می تواند باعث بیحالی، افسردگی زمستان یا حتی افسردگی شدید شود. اجازه ندهید زمستان شما را از لذت بردن در کنار خانواده محروم کند.

فعالیت های زمستانی زیادی وجود دارند که همراه خانوادتان می توانید از آن لذت ببرید. هوای تازه، آفتاب و فعالیت های بدنی می توانند شما را از افسردگی زمستان دور کند.

رانندگی کنید و از تماشای مناظر برفی لذت ببرید

یک کمپ خانگی با چادر یا پتو بسازید.

یک لانه برای پرندگان بسازید

لباس گرم بپوشید و در برف راه بروید

یک آدم برفی بسازید

آتش درست کنید و شکلات داغ بنوشید

یک مارپیچ برفی بسازید و یا در مسیر با برف مانع ایجاد کنید و مسابقه بدهید.

به همدیگر گلوله برفی پرتاب کنید.

یکی از این فعالیت های سالنی مانند: بولینگ، صخره نوردی، شنا، کلاس هنری یا موسیقی، اسکیت یا رفتن به باشگاه و پیاده روی را انجام دهید.

بعضی از کشورها سرگرمی هایی مانند: تیوب سواری، اسکی در سرازیری، اسکی با کفش مخصوص، اسکی با بورد، سورتمه سواری، اسکی روی یخ، اسنومبیل سواری و تورهای ماجراجویانه را انجام میدهند.

اگر علائم افسردگی زمستان را در خود و یا دیگران مشاهده کردید، برای درمانش چاره ای بیاندیشید. با دکترتان در اینباره صحبت کنید. دکتری که از پرونده پزشکی شما آگاه است بهتر میتواند برای شما یک درمان مناسب تجویز کند. بعضی از این درمان ها ممکن است شامل نوردرمانی، مکمل های دارویی، مشاوره یا داروی ضد افسردگی باشد.

ارسال نظر

5 راه استفاده از مسواک برای موهای بهتر 5 موردی که شما نیاز دارید در مورد اورگاسم زنان بدانید 8 شیوه برای بهبود روابط شما آتلیه عروسی آداب و رسوم آرایشگاه عروسی ازدواج باغ تالار عروسی بعد از ازدواج به عنوان یک مرد چگونه زندگی مشترکمان را مدیریت کنیم بیماری پریودنتال تالار عروسی جشن عروسی خانواده خوردن آب رابطه جنسی رسم و رسوم عروسی زناشوئی زناشویی زیبایی سلامت سلامتی شرط ازدواج شرط ازدواج هایی که نباید فراموش کرد عروس خانم عروسی فیبر و آنتی اکسیدانها مجله عروس خانم مد مراسم عروسی مسواک مسواک نزدن مشکلات خانوادگی نقش محبت در زندگی و خانواده چیست؟ نکات جالب مراسم عروسی نیازمندی های عروسی هندوانه هنگامی که ازدواج می کنید پرایمرهای آرایشی پف زیر چشم پوسیدگی مینای دندان چگونه با کفش های پاشنه بلند راه برویم؟(قسمت اول) چگونه برای خود لباس مناسب انتخاب کنیم؟ چگونه مژه هایتان را به روش های طبیعی بلندتر کنید؟ (قسمت اول) چگونه یک شکم باد کرده را با مد پنهان کنیم

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر