سلامتی خوب واقعا چیست؟

بلاگ, سلامت شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ شهریور ۱۳, ۱۳۹۷


سلامتی خوب واقعا چیست؟

 

کلمه “سلامت” به حالت کامل رفاه احساسی و فیزیکی اشاره دارد. مراقبت بهداشتی برای کمک به مردم در حفظ وضعیت بهینه سلامتی وجود دارد.

در سال ۲۰۱۵، ایالات‌متحده ( آمریکا ) ۳.۲ تریلیون دلار برای مراقبت‌های بهداشتی هزینه کرد.

با این حال، علی‌رغم این هزینه‌ها، مطالعه‌ای توسط شورای تحقیقات ملی ایالات‌متحده که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که آمریکایی‌ها در سنین پایین می‌میرند و بیماری و آسیب بیشتری نسبت به افراد دیگر کشورهای توسعه‌یافته تجربه می‌کنند.

سلامت خوب مرکز کنترل استرس و زندگی طولانی و فعال است .

 

واقعیات سریع درباره سلامتی :

 

در اینجا برخی نکات کلیدی در مورد سلامتی آورده شده‌است.

 • سلامت را می توان به عنوان سلامت جسمی، روانی و اجتماعی تعریف کرد و به عنوان یک منبع برای زندگی کامل تعریف کرد.
 • آن نه تنها به فقدان بیماری، بلکه توانایی بهبود و بازتاب آن از بیماری و مشکلات دیگر اشاره می‌کند.
 • عوامل سلامتی خوب شامل ژنتیک، محیط‌زیست، روابط و آموزش است.
 • یک رژیم غذایی سالم، ورزش، غربالگری برای بیماری‌ها و استراتژی‌های مقابله همگی می‌توانند سلامت فرد را افزایش دهند.

 

سلامتی چیست؟

 

در سال ۱۹۴۸ سازمان بهداشت جهانی با عبارتی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد ، سلامتی را تعریف کرد.

” سلامت حالت سلامت جسمی، ذهنی و اجتماعی کامل و نه صرفا عدم وجود بیماری یا ضعف است “.

در سال ۱۹۸۶، سازمان بهداشت جهانی توضیح داد که سلامتی عبارت است از:

یک منبع برای زندگی روزمره است، نه هدف زندگی. بهداشت یک مفهوم مثبت است که بر منابع اجتماعی و شخصی و همچنین ظرفیت‌های فیزیکی تاکید دارد.

این بدان معنی است که سلامتی یک منبع برای پشتیبانی از فرد در جامعه گسترده‌تر است. سبک زندگی سالم وسیله‌ای برای هدایت یک زندگی کامل است.

به تازگی، پژوهشگران سلامت را به عنوان توانایی بدن برای سازگاری با تهدیدات جدید و ناتوانی­ها تعریف کرده‌اند. آن‌ها بر این باور هستند که علم مدرن به طور چشمگیری آگاهی انسان از بیماری‌ها و نحوه کار آن‌ها در چند دهه گذشته را افزایش داده‌است.

انواع سلامت

سلامت روانی و ذهنی دو مورد از متداول‌ترین نوع سلامت هستند. ما همچنین در مورد ” سلامت روحی “، ” سلامت عاطفی ” و ” سلامت مالی ” صحبت می‌کنیم. اینها همچنین با سطوح استرس پایین‌تر و رفاه ذهنی و جسمی مرتبط بوده‌اند.

سلامت جسمی

در فردی که سلامت جسمی را تجربه می‌کند ، عملکردهای بدنی در اوج عملکرد و نه تنها به خاطر فقدان بیماری، بلکه به ورزش منظم، تغذیه متعادل و استراحت کافی کار می‌کنند. در صورت لزوم درمان را دریافت می‌کنیم تا تعادل را حفظ کنیم.

رفاه فیزیکی شامل دنبال کردن شیوه زندگی سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. به عنوان مثال، حفظ آمادگی جسمانی می تواند استحکام تنفس و عملکرد قلب، قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و ترکیب بدن را حفظ و توسعه دهد.

سلامت و رفاه فیزیکی نیز به کاهش مشکلات سلامتی کمک می‌کند. مثال‌ها شامل به حداقل رساندن خطرات در محیط کار، اعمال رابطه جنسی ایمن، تمرین بهداشت خوب، و یا جلوگیری از مصرف دخانیات، الکل و یا مواد مخدر غیر قانونی می‌شوند.

سلامت روانی

سلامت روانی به رفاه عاطفی، اجتماعی و روانی اشاره دارد. سلامت روانی به اندازه سلامت جسمی برای یک شیوه زندگی پر جنب و جوش حائز اهمیت است.

تعریف بهداشت روان از سلامت جسمی سخت تر است، زیرا در بسیاری از موارد تشخیص بستگی به درک فرد از تجربه آنها دارد. با وجود پیشرفتهای آزمایش، بعضی از نشانه های برخی از انواع بیماری های روانی اکنون در سی تی اسکن و آزمایش ژنتیک قابل مشاهده است.

سلامت روانی تنها فقدان افسردگی، اضطراب، یا اختلال دیگر نیست.

هم چنین به توانایی زیر بستگی دارد:

 • لذت بردن از زندگی
 • بازگشت پس از تجربه­های سخت
 • دست یابی به تعادل
 • انطباق با سختی ها
 • احساس منیت
 • یافتن پتانسیل خود

سلامت جسمی و روانی مرتبط است. اگر بیماری مزمن بر توانایی فرد برای انجام وظایف منظم خود تاثیر بگذارد، این امر به دلیل مشکلات مالی ممکن است منجر به افسردگی و استرس شود.

یک بیماری روانی مانند افسردگی یا بی اشتهایی عصبی می تواند بر وزن و عملکرد بدن تاثیر بگذارد. مهم است که به جای انواع مختلف آن به ” سلامت ” نزدیک شویم.

عوامل سلامت خوب

سلامت بستگی به طیف وسیعی از عوامل دارد.

یک فرد متولد می شود با طیف وسیعی از ژن ها، و در برخی از افراد یک الگوی غیر معمول ژنتیکی می تواند به سطح کمتر از حد مطلوب سلامت منجر شود.

عوامل محیطی نقش مهمی دارند. گاهی اوقات محیط به تنهایی برای تاثیر بر سلامت کافی است. سایر اوقات، یک محرک محیطی می‌تواند باعث ایجاد بیماری در فردی شود که از نظر ژنتیکی آسیب‌پذیر است.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی نقش مهمی ایفا می‌کند ، اما سازمان بهداشت جهانی WHO معتقد است که عوامل زیر ممکن است بر روی سلامت تاثیر بسزایی داشته باشند:

 • جایی که یک فرد در آن زندگی می‌کند
 • وضعیت محیط اطراف
 • ژنتیک
 • درامد
 • سطح آموزش
 • روابط با دوستان و خانواده

اینها را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • محیط اجتماعی و اقتصادی: از جمله اینکه چگونه خانواده یا جامعه ثروتمند است
 • محیط فیزیکی: از جمله انگل هایی که در یک منطقه وجود دارند یا سطح آلودگی
 • خصوصیات و رفتار شخص: شامل ژن هایی است که فرد با آن متولد می شود و انتخاب شیوه زندگی آنها

حفظ سلامتی

بهترین راه برای حفظ سلامتی این است که آن را از طریق یک شیوه زندگی سالم حفظ کنید، نه اینکه منتظر بمانیم تا بیمار شود سپس همه چیز درست شود.

این وضعیت را به عنوان سلامتی معرفی می­کنند.

مرکز سلامت مک کینلی در دانشگاه ایلینویز سلامتی را به شکل زیر تعریف می‌کند:

“وضعیت مطلوب که به سوی حداکثر رساندن پتانسیل فردی هدایت می شود. این یک فرآیند طول عمر است که به سوی افزایش سطح سلامت جسمی، فکری، احساسی، اجتماعی، معنوی و محیطی شما می انجامد.”

حفظ سلامت و سلامت بهینه یک تعهد مادام العمر است.

گام‌هایی که می‌توانند به ما در افزایش سلامت ما کمک کنند عبارتند از :

 • یک رژیم غذایی متعادل و مغذی که به صورت طبیعی به صورت طبیعی تامین می‌شد،
 • ورزش منظم
 • غربالگری برای بیماری‌هایی که ممکن است در معرض خطر باشند
 • یادگیری مدیریت استرس
 • درگیر فعالیت‌هایی هستند که هدف و ارتباط با دیگران را تامین می‌کنند.
 • نگاه داشتن دیدگاه مثبت و قدردانی از آنچه دارید
 • تعریف یک سیستم ارزشی و قرار دادن آن در عمل

وضعیت سلامتی برای هر فرد متفاوت خواهد بود و اینکه چگونه شما به سلامتی دست پیدا می‌کنید ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد.

ممکن است جلوگیری از بیماری به طور کامل ممکن نباشد، اما انجام هرچه بیشتر در جهت ارتقاء انعطاف پذیری و آماده کردن بدن و ذهن برای مقابله با مشکلات که آنها بوجود می آید، گامی است که همه ما می توانیم انجام دهیم.

ارسال نظر

5 راه استفاده از مسواک برای موهای بهتر 5 موردی که شما نیاز دارید در مورد اورگاسم زنان بدانید 8 شیوه برای بهبود روابط شما آتلیه عروسی آداب و رسوم آرایشگاه عروسی ازدواج باغ تالار عروسی بعد از ازدواج به عنوان یک مرد چگونه زندگی مشترکمان را مدیریت کنیم بیماری پریودنتال تالار عروسی جشن عروسی خانواده خوردن آب رابطه جنسی رسم و رسوم عروسی زناشوئی زناشویی زیبایی سلامت سلامتی شرط ازدواج شرط ازدواج هایی که نباید فراموش کرد عروس خانم عروسی فیبر و آنتی اکسیدانها مجله عروس خانم مد مراسم عروسی مسواک مسواک نزدن مشکلات خانوادگی نقش محبت در زندگی و خانواده چیست؟ نکات جالب مراسم عروسی نیازمندی های عروسی هندوانه هنگامی که ازدواج می کنید پرایمرهای آرایشی پف زیر چشم پوسیدگی مینای دندان چگونه با کفش های پاشنه بلند راه برویم؟(قسمت اول) چگونه برای خود لباس مناسب انتخاب کنیم؟ چگونه مژه هایتان را به روش های طبیعی بلندتر کنید؟ (قسمت اول) چگونه یک شکم باد کرده را با مد پنهان کنیم

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر