آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی

ازدواج و زناشویی, بلاگ خرداد ۹, ۱۳۹۷ خرداد ۹, ۱۳۹۷


آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی

ازدواج

ازدواج رابطه ای است که از همان ابتدا وجود داشته و اهمیت زیادی در زندگی و جامعه انسانی دارد. ازدواج به عنوان یک اصطلاح اتحاد مستمر یک مرد و یک زن به عنوان شوهر و زن در تمام شرایط زندگی است.

این پایه و اساس خانواده است که به نوبه خود سنگ بنای جامعه بوده و اهمیت جهانی دارد. قانون ازدواج دارای قواعد و الگوهای خاصی است که در سراسر جهان تغییر می کند، شکل گرفته توسط فرهنگ های مختلف و شامل سنت ها و آداب و رسومی است که یک جامعه خاص را تعریف می کند.

مراسم ازدواج شامل تعدادی از مراحل آماده سازی و مراحل منجر به عمل واقعی است. این مراحل شامل شیوه های مذهبی و حتی خرافاتی هستند. در هر مرحله، اجرای انواع شیوه های معمول، آداب و رسوم و سنت ها واجب شده است، تقریبا مانند قواعد و اصولی که بر این عمل تشریفاتی حکومت می کنند.

هر جامعه ای، مطابق با قواعد و رسوم خاصی که مطابق با فرهنگ آنهاست، شیوه های خاص خود را برای اجرای این رویداد توسعه داده است. در اینجا سعی خواهیم کرد مراحل مختلف ازدواج، را با آداب و رسوم متمایز و غنی در هر منطقه، استان و حتی روستا در ترکیه، با تلاش برای تعمیم آنها به ویژگی ها و جنبه های اصلی تشریح کنیم.

انواع مختلف ازدواج:

در گذشته، ازدواج در میان بستگان، مانند عموزاده، در ترکیه رایج بود. امروزه این نوع ازدواج به دلیل تاثیر شهرنشینی، اعمال نمی شود. نوع دیگری از ازدواج این است که در مورد مرگ یک برادر، که در آن زن برادر بیوه خواهر با برادر شوهر مجرد یا بیوه (مرد)  (Levirat) ازدواج می کند. این کار به منظور حفظ وراثت مرحوم در خانواده و رفاه کودکان انجام می شود. به طور مشابه، ممکن است که یک خواهر با شوهر خواهر مرحومه (Sororat) ازدواج کند. با این حال، این سنت روستایی نیز سریعا ناپدید شد.

نوع دیگری از ازدواج، ازدواج  “taygeldi” است. در این ازدواج، فرزندان از ازدواج های قبلی از بیوه زن و بیوه مرد، که ازدواج می کنند، ممکن است ازدواج کنند.

در گذشته، به ویژه در مناطق روستایی، مردان تمایل “قاپیدن” یا ربودن یک دختر را داشتند که می خواستند با او ازدواج کنند، اما به یک دلیل یا بیشتر، اغلب به دلیل اعتراض خانواده ها اجازه نداشتند. همچنین اتفاق افتاده است که یک دختر و پسر در توافق دو جانبه برای غلبه بر اعتراض خانواده نسبت به ازدواج خود فرار کرده اند. در بعضی مناطق نیز نوعی “قاپیدن” به نام “oturakalma” وجود دارد، جایی که یک دختر به خانه مردی که دوست دارد می رود و در آنجا مستقر می شود، بارها و بارها در اعتراض به خانواده اش.

 نوع دیگری از ازدواج که اغلب در گذشته انجام می شد، “beşik kertme” است. در حالی که کودکان هنوز در گهواره خود بودند، آنها توسط خانواده هایشان به یکدیگر وعده داده شده بودند یا “نامزد” یکدیگر بودند. در گذشته، رد کردن ازدواج توسط دختر یا پسر هنگامی که آنها به سن ازدواج می رسیدند، به عنوان بی عدالتی به خانواده محسوب می شد و حتی می توانست باعث دعواهای خونین خانواده ها شود. این نوع ازدواج از قبل تنظیم شده تقریبا امروز منقرض شده است.

نوع دیگری از ازدواج ترتیب داده شده یا مرسوم در ترکیه ازدواج ” iç güveysi ” است. در این ازدواج، مرد در خانه ای مستقر می شود که همسرش در آن زندگی می کند. معمولا در صورت ناتوانی در پرداخت مهریه عروس یا فقدان پسر از طرف خانواده عروس منجر به این نوع آرایش می شود.

در نوع دیگری از ازدواج به نام “Berder” یا “değiş tokuş، değişik” (تبادل، تغییر) دو خانواده ممکن است ازدواج دختر و پسر خود را با پسر و دختر ازیک خانواده دیگر قطعی کنند. چنین نوع ازدواجی دو خانواده را از آداب و رسوم قدیمی برای پرداخت مهریه به خانواده عروس آزاد می کند ، زیرا آنها “حتی” آن را آشکار می کنند.

  این یک رسم قدیمی است که تقریبا در اکثریت قریب به اتفاق جامعه ترکیه متوقف شده است و محدود به مناطق بسیار توسعه نیافته است.

طبق سنت های ترکیه، ازدواج بین خواهران و برادران “شیری” امکان پذیر نیست. بچه هایی که توسط یک زن غیر از مادرشان تغذیه (شیر) می شوند (رسمی که در ترکیه غالبا غیرمعمول نیست، زمانی که یک مادر به علت بیماری یا دلایل دیگر، به ویژه در مناطق روستایی نمی تواند به فرزند خود شیر بدهد، اما امروز تقریبا متوقف شده است) فرزند “شیری ” او خوانده می شود و نمی تواند با خواهر و برادران شیری خود ازدواج کند.

در بعضی از مناطق ازدواج با بیش از یک زن در همان زمان رایج است (چند زبویه)، در حالی که غیرقانونی است و  قابل مجازات توسط قانون است، هنوز در حال انجام است و در گذشته شایع تر بوده است، زمانی که یک زن نمی تواند فرزندی را به دنیا بیاورد، یا بیمار و ناتوان است.

سن ازدواج

امروزه تنوع گسترده ای در سن ازدواج ، با محدودیت های پایین تر تعیین شده توسط قانون وجود دارد. امروزه انتظار می رود که مردان پس از خاتمه خدمت اجباری نظامی خود، ازدواج کنند، در برخی از مناطق سنتی تر، درست قبل از آن. سن عمومی ازدواج حدود ۲۲ سال برای مردان و حدود ۲۰ برای زنان، با  ۵ الی ۶ سال تغییرات به بالا.

امروزه جوانان بیشتر به کالج می روند، که عمدتا ازدواج خود را تا زمان فارغ التحصیلی به تعویق می اندازند. معمولا انتظار می رود خواهران و برادر های بزرگ تر قبل از خواهران و برادران کوچکتر ازدواج کنند، مخصوصا اگر آنها هم جنس باشند. فشار برای ازدواج در سنین پایین تراگر چه سن ازدواج امروزه  بر اساس مناطقی که سنت ها در آن مشاهده می شوند متغیر است.

در روال کلی ازدواج، داماد باید باشد و خانواده داماد معمولا در شروع مراحل پیش از ازدواج رهبری مراسم را به دست می گیرند، در حالی که خانواده مشتاق دختر منفعل باقی می ماند. اولین قدم برای ازدواج از مرد و خانواده اش انتظار می رود.

قانون رابط یا واسطه (Görücülük)، برای درخواست ازدواج از یک دختر:

در محیط سنتی، روند خواستگاری که منجر به ازدواج می شود با دیدن و به دنبال دختر رفتن آغاز می شود. خانواده هایی که می خواهند برای پسران خود زن بگیرند، با جستجو کردن دختران ، از بستگان، همسایگان و دوستان نزدیک خود شروع می کنند. آنها در این “جستجو” از بستگان، همسایگان و دوستانشان درخواست کمک می کنند.

در شهرهای بزرگتر ترکیه، که تغییرات فرهنگی سریعتر بوده است، اکنون بیشترین شایع است که افراد به طور شخصی ملاقات می کنند و ارتباط مستقیمی برقرار می کنند. با این حال، “Görücülük” هنوز نوع اصلی از تعامل ازدواج بیشتر در جوامع سنتی و مناطق روستایی است. “Görücülük” عمل رابط، بین چند زن از یک خانواده یا دوستان از یک مرد است که می خواهد پازدواج کند، که ملاقات ویژه خانه یک دختر می رود که آنها را به عنوان یک پتانسیل مناسب برای مرد ببیند، برای بررسی دختر از نزدیک و نشان دادن نیت آنها.

این روش به نام “دیدن یک دختر، با فرستادن زنان برای دیدن یک دختر، بیرون فرستادن زن برای پرس و جو در مورد عروس آینده ” ( “KIZ bakma”، “görücü çıkma”، “dünür gezme” به زبان ترکی). پس از قضاوت مثبت آنها در مورد دختر، زمان به خانواده عروس آینده هر دو به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در مورد داماد آینده و خانواده اش و اتخاذ یک تصمیم اعطا می گردد. به عنوان نتیجه توافق مثبت توسط هر دو خانواده برای دنبال کردن این آشنایی برای اولین بار، وظیفه رابط (gorucus) به پایان می رسد. از آنجا که این واقعیت است که کار دیدن عروس آینده توسط زنان انجام می شود، آنها فرایند درخواست ازدواج از دختر را انجام می دهند.

در روند درخواست ازدواج از دختر ، به کسانی که میخواهند خانواده عروس آینده را ملاقت کنند، از جمله افراد مورد احترام که نمی توانند توسط خانواده عروس رد شوند توجه می شود، همراه با بستگان نزدیک خانواده عروس و داماد آینده. شایان ذکر است که تعداد زیادی از این بازدیدکنندگان به خانواده یا دختری که تمایلی به قبول این ازدواج دارند، به یک یا چند دلیل دیگر، پول پرداخت می کنند.

توافق برای ازدواج:

توافق برای ازدواج( söz kesimi) به دنبال فرایند درخواست ازدواج از عروس آینده است. هر دو خانواده که به توافق ازدواج از طریق “Dünürcülük” قبل ازآمدن مهمان ها رسیده اند (زنان که ، برای پرس و جو در مورد عروس آینده به بیرون فرستاده شده بودند) به نام “SOZ Kesme” (تولفق ازدواج) است. نامزدی با یک حلقه و یک دستمال گلدوزی آورده شده توسط خانواده تازه داماد به پایان می رسد. در برخی از مناطق “SOZ kesimi” نیز مراسم نامزدی کوچک نامیده می شود.

دسر شیرین (ağız tatlılığı) آورده شده توسط خانواده تازه داماد به مهمانان بلافاصله پس از توافق هر دو طرف برای ازدواج فرزندان خود توزیع می گردد. حتی امروزه در برخی از مناطق تازه داماد در زمان این مراسم حاضر نیست. با توجه به طرز برخورد پدر عروس آینده ، تازه داماد که در خانه عروس حاضر است و عروس آینده ، هر دو دست های مهمانان مسن تر را می بوسند. بنابراین، مراسم برگزار شده برای توافق ازدواج کامل شده است.

نامزدی

گام بعد از مراسم توافق برای ازدواج، نامزدی است. مراسم نامزدی در خانه عروس برگزار می شود و هزینه های مراسم در برخی از مناطق به عهده خانواده داماد است ، اما به کرات توسط خانواده عروس انجام می گیرد.

پس از تعیین تاریخ مراسم نامزدی، دعوتی به نام “دعوت از همسایگان” انجام می گیرد. مهمانانی که در روز نامزدی در خانه تازه داماد ، برای رفتن به خانه عروس گرد هم می آیند. در بخش های سنتی جامعه، زنان و مردان در خانه عروس جدا از هم می نشینند و پس از ناهار، جواهراتی به نام ” takı ” به عروس داده می شود که لباس ویژه نامزدی را به تن کرده که به وسیله مادر شوهر و خویشاوندان تازه داماد آورده شده است.

در برخی مناطق تازه داماد به خانه عروس نمی آید. در این مورد حلقه نامزدی از طریق زنی که از طرف خانواده تازه داماد آمده است، به عروس داده می شود. در یک مراسم نامزدی که در آن تازه داماد حاضر است حلقه های نامزدی توسط مرد مسنی روی انگشتان حلقه در دست راست با همراهی کلمات و آرزوی سعادت وخوشبختی قرار می گیرد.

 امروزه در بسیاری از مراسم های نامزدی ، مراسم ها پیچیده تر و مدرن تر شده است، که سالن های عروسی اجاره می شود و مردان و زنان با هم می نشینند، موسیقی، بیشتر زنده است، و نامزدی توسط خانواده و دوستان عروس و داماد آینده چشن گرفته می شود.

برای مدت زمان نامزدی، هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد. بلکه به توافق طرفین بستگی دارد. در حالی که طبیعی است که زوج های متعهد ممکن است در جوامع مدرن بیشتر یکدیگر را ببینند، در جوامع روستایی و سنتی، جلسات مذکور تنها با اجازه والدین مجاز می باشد و معمولا یک عضو خانواده همراه با زوج است. کنسل کردن نامزدی یک موضوع جدی در نظر گرفته می شود و در محافل سنتی خنثی شده است.

اگر طرفی که نامزدی را کنسل کرده است دختر است، همه جواهراتی که او دریافت کرده را باید به نامزد سابق خود باز گرداند. اگر مرد نامزدی را کنسل کرده است ، معمولا نامزد سابق او هدایا را نگه می دارد.

عروسی

بیایید توجه داشته باشیم که این اطلاعات در مراسم عروسی مربوط به سنت های قدیمی تر، روستایی و محافظه کار در ترکیه است. امروزه عروسی در شهرها و محافل مدرن بیشتر شبیه به مراسم عروسی به سبک غربی است، با یک ضیافت عروسی یا پذیرایی که خانواده و دوستان زوج تهیه و تدارک دیده اند. همچنین، همه ازدواج ها نیاز به یک مراسم عرفی دارند که توسط یک افسر شهرداری انجام می شود تا از نظر قانونی موثر باشد. در بسیاری از موارد، مراسم مذهبی چند روز پیش از مراسم عرفی برگزار می شود.

در محیط سنتی، مراسم های عروسی به طور کلی از روز سه شنبه آغاز می شود و در روز پنج شنبه پایان می یابد یا از جمعه آغاز می شود و روز یکشنبه پایان می پذیرد. هزینه های عروسی توسط خانواده تازه داماد متقبل می گردد. واریانس های منطقه ای به کنار، عروسی های سنتی با عبارات زیر مشخص می شوند: کاشت پرچم عروسی، تجمع سرگرم کننده برای زنان خانواده در شب قبل از روز عروسی، که با رنگ آمیزی قسمت هایی از دست و پا با حنا مشخص می شود (Kına Gecesi)، جذاب کردن عروس، و حجاب عروس .

قبل از عروسی، همانطور که در مراسم نامزدی انجام شد، دعوت های رسمی توزیع می شود و خانواده ها، دوستان و همسایگان به عروسی دعوت می شوند. در حالی که خانواده عروس برای کامل کردن جهاز تلاش می کنند ، خانواده تازه داماد برای کامل کردن هدایا برای ارائه به عروس قبل، در طول و پس از عروسی سعی می کنند.

پرچم عروسی توسط مردانی که از نماز ظهر آمده اند و دوستان تازه داماد در منزل تازه داماد ، کاشته می شود. در برخی مناطق، سیب، پیاز، آینه و غیره، در بالای پرچم قرار می گیرند. بنابراین عروسی رسما در جریان است.

Kına Gecesi:

یک نسخه سنتی و شاید ازطرف پیشرو، شب قبل از عروسی برای گذراندن آخرین شب عروس در کنار خانواده اش همراه با شرکت زنانی از تمام سنین نزدیک به خانواده های زوج، کنار گذاشته شده است. این مراسم به نام ” Kına Gecesi ” – شب حنا است – از این واقعیت ناشی می شود که معمولا دست عروس با حنا تزئین می شود. خویشاوندان زن تازه داماد نیز در این رویداد حضور دارند و در خانه عروس میزبان هستند.

معمولا حنای خشک آورده شده توسط خانواده داماد به وسیله یک زن که پدر و مادر او هنوز زنده هستند به قطعاتی در یک کاسۀ نقره یا مس تقسیم می شود، و در غیر این صورت جدایی را تجربه نمی کنند. پس از آماده کردن عروس، حجاب آراسته شده با پولک قرمز بر سر او قرار داده می شود، و او در میان مهمانان همراه با آهنگ و سرودهایی در مورد حنا می رقصد. دست ها و پاهای عروس با حنا رنگ می شوند. طرف تازه داماد متعهد هستند که پول در دست عروس قرار دهند. از بین رفتن مراسم حنا با توجه به مناطق متفاوت است. بنابراین حنای رنگی دارای چندین نام و نوع است مانند “IPLIK kınası” (حنا برای الیاف)، “sıvama” (لکه دار کردن)، “kuşgözü” (چشم پرنده).

این مراسم، که خود می تواند یک وقفه غم انگیز باشد، که در آن خویشاوندان عروس، به ویژه مادرش عذاب رفتن دختر را از خانه پدری، به دنبال جشن های شاد، ترانه و رقص دارد. پس از ترک مهمانان ، غیر معمول نیست که نزدیک ترین دوستان عروس با او تا صبح روز بعد باقی بمانند ، که آخرین ساعات “مجردی” خود را با هم بگذرانند. در برخی از مناطق، مراسم مشابهی برای تازه داماد توسط دوستان او در خانه اش برگزار می شود.

دلربا کردن عروس (Gelin Alma):

روز بعد روز “Gelin Alma ” (ngvfh ;vnk عروس)، “KIZ Alma ” (دلربا کردن دختر)، “götürme  Gelin ” (برای بردن عروس) و غیره ، همه در این مراسم تشریفاتی از خانه عروس به خانه داماد دعوت می شوند. مهمانان اگر خانه عروس دور نباشد با پای پیاده برای آراستن او می روند و اگر دور باشد با ماشین. در برخی از مناطق داماد مجاز به پیوستن به صفوف لباس عروس نیست. فرایند توسط درام و موسیقی دنبال می شود. در بعضی از مناطق عروس توسط زنان مسن (yenge) آماده می شود که به عروس کمک می کنند. اما به طور کلی امروزه آماده کردن عروس در یک سالن زیبایی انجام می شود. سپس او به فرآیند پیوستن به خانه داماد می پیوندد.

قبل از خروج او از خانه ، “کمربند مادری” (Bekaret kuşağı)، که عمدتا یک روبان قرمز است، به دور کمر عروس توسط برادرش یا یکی از بستگان نزدیک بسته می شود و پس از آن عروس از کسانی که در خانه می مانند خداحافظی می کند. برای روشن کردن کارها، راهرویی که گاهی اوقات توسط یکی از بستگان مرد عروس مسدود شده و یا یک برادر کوچکتر بر روی صندوق چوبی نشسته که حامل جهیزیه عروس است، به عنوان اینکه  اجازه نمی دهد عروس  خانه را ترک کند. یک انعام از طرف خانواده داماد این مانع نهایی را حل می کند، و عروس خانه را ترک می کند.

پس از گشتند در اطراف روستا، همراه با درام و موسیقی، مراسم عروسی به خانه داماد می رسد. عروس و همران توسط مادر شوهر در ورودی ملاقات می شوند، که با یک هدیه به عروس خوش آمد می گوید. سپس داماد دست او را می گیرد و او را به داخل خانه هدایت می کند.

بعد از چند لحظه، داماد توسط دوستانش تا پاسی از شب به بیرون برده می شود. در حالی که او اصلاح کرده، خمام رفته و لباس پوشیده و برای نماز آخر شب (Yatsi Namazı) به مسجد می رود و سپس به خانه برمیگردد. مراسم مذهبی ازدواج برای عروس و داماد انجام می شود که به همراه همدان (واعظ) مسجد محلی به خانه باز می گردند. بعد از مراسم، عروس و داماد مجاز به ورود به اتاق زفاف هستند.

اتاق زفاف (Gerdek)

یک زن سالخورده در اتاق زفاف از زن و شوهر می خواهد دست یکدیگر را بگیرند. داماد نماز آیینی خود را اجرا می کند و سپس صورت عروس خود را پس از دادن هدیه برای دیدن صورت بدون حجاب او باز می کند. آنها غذایی را که توسط خانواده عروس تهیه شده است می خورند.

در جوامع سنتی، بکارت بسیار مهم است و اثبات آن توسط خانواده داماد مطلوب است. این اثبات معمولا ملحفه تخت است که در آن ازدواج انجام شده .عدم وجود خون در ملحفه می تواند سبب شرم برای هر دو خانواده شود و ممکن است باعث شود که عروس به خانه پدرش بازگردانده شود.

با این حال، توجه داشته باشید، این نیز یک روش بسیار قدیمی است و امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ارسال نظر

5 راه استفاده از مسواک برای موهای بهتر 5 موردی که شما نیاز دارید در مورد اورگاسم زنان بدانید 8 شیوه برای بهبود روابط شما آتلیه عروسی آداب و رسوم آرایشگاه عروسی ازدواج باغ تالار عروسی بعد از ازدواج به عنوان یک مرد چگونه زندگی مشترکمان را مدیریت کنیم بیماری پریودنتال تالار عروسی جشن عروسی خانواده خوردن آب رابطه جنسی رسم و رسوم عروسی زناشوئی زناشویی زیبایی سلامت سلامتی شرط ازدواج شرط ازدواج هایی که نباید فراموش کرد عروس خانم عروسی فیبر و آنتی اکسیدانها مجله عروس خانم مد مراسم عروسی مسواک مسواک نزدن مشکلات خانوادگی نقش محبت در زندگی و خانواده چیست؟ نکات جالب مراسم عروسی نیازمندی های عروسی هندوانه هنگامی که ازدواج می کنید پرایمرهای آرایشی پف زیر چشم پوسیدگی مینای دندان چگونه با کفش های پاشنه بلند راه برویم؟(قسمت اول) چگونه برای خود لباس مناسب انتخاب کنیم؟ چگونه مژه هایتان را به روش های طبیعی بلندتر کنید؟ (قسمت اول) چگونه یک شکم باد کرده را با مد پنهان کنیم

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر